14 Aralık 2020 Pazartesi

Webo, ırkçılığı protesto etmek için sahadan çıkmak dönüm noktası olduğunu söylüyor Başakşehir'den Pierre Webo , 8 Aralık'ta Medipol Başakşehir ile Fransız Paris Saint-Germain ( PSG ) arasında oynanan EUFA Şampiyonlar Ligi maçında hakemlerden birinin ırkçı sözlerine karşı bir protesto olarak sahadan çıkmanın bir "kilometre taşı" olduğunu söyledi. yönetici Asistanı.


Kamerun vatandaşı olan Webo, maç sırasında dördüncü resmi Sebastian Coltescu'nun kimliğini belirlemek için ırkçı bir hakaret kullandığından şikayet etti. Karşılaşmanın ardından Başakşehir ve Paris Saint-Germain (PSG) oyuncuları sahadan çıktı.


O gün, 8 Aralık, bir dönüm noktası oldu. 8 Aralık'tan bir gün önce ve bir gün sonra işler tamamen farklıydı ”dedi. Webo Hürriyet gazetesine verdiği demeçte.


"Bugün neden burada konuşuyoruz? Çünkü sahadan çıkmaya karar verdik. Sesimizi böyle duyurduk. Sahada kaldığınız sürece böyle şeyler devam edecek ”dedi Webo.


O kaydetti ırkçılık lı sorunlar oyuncular arasında ve hayranlarıyla meydana gelebilecek, ama ne bir hakem geldiğini onu şaşırttı.


Parc des Princes'te oynanan karşılaşmanın 17. dakikasında Webo, dördüncü hakem Sebastian Coltescu ile pozisyon konusunda tartıştı.


Ancak dördüncü hakem, hakemi ihraç etmesi konusunda uyardı. Webo, Coltescu'dan ırkçı bir yorumla karşılaştığını iddia etti.


"Ayrımcı bir dil kullanmak da ırkçılıktır [hakemin sözlerine atıfta bulunarak]. Ayrımcılık ırkçılıktır. Yaptığı şey kabul edilemezdi ”dedi Webo.


Takım arkadaşlarının nasıl tepki vereceklerini tartıştıklarını, kulübün başkanı Göksel Gümüşdağ ile de soyunma odasında telekonferans yaptıklarını ve maçtan çekilme kararını desteklediklerini kaydetti.


Webo'ya göre PSG oyuncuları Neymar, Mbappe ve Kimpemb de dayanışma gösterdi. Destekleri çok önemliydi. Oyuncular, bu oyundaki kilit oyunculardır. Bir araya geldiklerinde işler daha iyi hale geldi. "


Webo, 10 Aralık'ta Sivasspor ile İsrailli Maccabi Tel Aviv arasında oynanan EUFA Ligi maçını hatırladı.


"Orada ne oldu? Sivassporlu oyuncular diz çöküp yumruklarını kaldırdı [Başakşehir-PSG maçındaki olayı protesto etmek için] ancak Maccabi Tel Aviv oyuncuları ayakta bekledi. Birleşmezsen hiçbir şey ifade etmez. PSG sahadan çıkmasaydı Başakşehir 0-3 mağlubiyetle cezalandırılırdı ”dedi.


Olayın ardından oyun UEFA tarafından 9 Aralık'a ertelendi ve Webo'nun kırmızı kartı iptal edildi.


UEFA, oyunun devam edebilmesi için yeni bir maç görevlileri takımı atadı.


Webo, uluslararası yetkilileri futboldaki ırkçılığa karşı sert adımlar atmaya çağırdı.


“UEFA ve FIFA, TV reklamlarıyla farkındalığı artırmak için 'Irkçılığa hayır' gibi kampanyalar başlatıyor. Ama hareket etmiyorlar. Futbol bir iştir ve herkes kendi çıkarına bakar. Bizi desteklediler ama belli ki sahaya geri dönmemizi istediler. Umarım UEFA daha etkili yaptırımlar kullanır ”dedi Webo.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kayserispor - Beşiktaş Maçı Justin Tv İzle 3 Aralık 2020

  Kayserispor - Beşiktaş karşılaşması bugün saat 19:00'da ekranlara geliyor. Kayserispor - Beşiktaş maçında kazanan kim olacak? Beşiktaş...